Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

reklama

Jak se pěstují galerie

 

Kdybych o Miroslavu Bučkovi napsala, že je tvůrcem galerie, možná by se až urazil. On sám totiž říká, že rajče spolu s Jiřím Borkem vypěstoval a fotky se neukládají do galerie, ale do skleníku. „Když jsem hledal název pro svůj nápad, snažil jsem se přijít na něco, co by si lidé snadno a dobře zapamatovali. Nechtěl jsem použít nějaký technický název, který by obsahoval třeba slovo galerie,“ vzpomíná Miroslav Buček. „Zároveň nebylo snadné najít volnou doménu,“ doplňuje. Kromě pracovního názvu ialbum.cz byl v osudí pomeranč a hruška. „Slovo pomeranč je moc dlouhé a ve slově hruška mi vadil zase háček. Ale v rajčeti je nakonec taky,“ říká pěstitel galerie rajce.net.

Galerie přibývají jako z vody

 

Své snímky ukládají amatérští fotografové do galerie rajce.net už čtyři roky. Kdyby si chtěli všichni uživatelé galerie rajce.net. spolu zahrát fotbal, dokázali by vytvořit necelých 15 570 týmů. A pokud bychom vzali veškeré fotografie (o rozměru 10x15), které stihli na portál nahrát, mohli bychom jejich plochou pokrýt více než 295 fotbalových hřišť. „Každou sekundu přibudou na rajčeti čtyři nové snímky a každý měsíc galerie navštíví více než 900 000 Čechů,“ připojuje Jiří Borek. Nejčastěji jsou na fotografiích k vidění malé děti a těhotné maminky, ale nechybí ani záběry z oslav, koncertů nebo obrázky zvířátek. Velkou část tvoří také galerie se snímky z dovolené a cest.

Oblíbenost pramení v jednoduchosti  

 

Rajce.net, ač poctivě pěstované a několik let šlechtěné, nabídne uživateli jednoduché a srozumitelné funkce. To je hlavní výhodou galerie. Uživatele potěší i neomezený prostor pro nahrávání fotografií nebo minimum reklamy a určitě také to, že se neustále objevují nové projekty a služby galerie se zlepšují. Dokonce se uživatelé mohou účastnit soutěží.

 

„Nedávno jsme spustili komentáře, kdy uživatelé mohou slovně hodnotit své i cizí galerie. Tato funkce byla ze strany uživatelů velmi žádanou a ač se tváří jednoduše, náš vývojář Radek Pleskač nad jejím programováním strávil spoustu času,“ říká Miroslav Buček.

  

Novinky ze skleníku

 

Před necelými třemi lety koupila portál rajce.net mediální skupiny MAFRA, která vlastní mj. také celostátní deník MF DNES nebo internetový zpravodajský server iDNES.cz. Příjemnou změnu pocítili i uživatelé rajčete. Kromě toho, že do konce prázdnin mohou uživatelé své galerie přihlásit do projektu Dovolená čtenářů MF DNES, kdy se každý den objeví v novinách pět vybraných fotografií, mají také příležitost se stát amatérskými zpravodaji.

 

„Uživatelé mohou své galerie, která zachycují aktuální a zajímavé události zařazovat do speciální kategorie, kde zároveň vyplní údaje o lokalitě, autorovi a připíší krátký popisek. Galerie si budou prohlížet i redaktoři MF DNES a iDNES.cz a pokud něčí fotografii použijí, bude kromě VIP účtu na rajčeti odměněn i honorářem,“ láká Miroslav Buček.

 

Plány mají zelináři i do budoucna. Do galerie totiž budou uživatelé moci nahrávat i krátká videa. „A bude to stejně snadné jako při přidávání fotek. Navíc bude služba podporovat veškeré formáty, video půjde otočit a na rajče se bude nahrávat tak rychle, že to nemá konkurenci,“ vysvětluje Buček a Jiří Borek ho doplňuje: „Rozhodně nemáme ambice se vyrovnat YouTube nebo Streamu, na rajčeti se budou objevovat především soukromá videa pro úzký okruh lidí.“

 

Rovněž Miroslav Buček s Jiřím Borkem slibují tagování obličejů, práci s mapami a nahrávání fotek přes e-mail, WEB a MMS.

 

Použité údaje jsou  k 15. 7. 2009

Eva Fryšarová 16. 7. 2009 

Komentáře