Vernisáž fotografické výstavy pro varhany v Louňovicích pod Blaníkem (29. 7. 2022)

Title

Vernisáž fotografické výstavy pro varhany v Louňovicích pod Blaníkem (29. 7. 2022)

Description

Vernisáž krajinářských fotografií za účelem sehnání prostředků na kompletní obnovu varhan v louňovickém kostele se uskutečnila v pátek 29. července od 17 hodin na travnatém prostranství před místním zámkem. Výstava je již druhou akcí nově vzniklého spolku v Louňovicích pod Blaníkem, který od letošního roku shání na potřebnou výměnu varhan 3,5 milionu korun.

Myšlenka na obnovu varhan vznikla již v roce 2011. „Sám na zdejší varhany hraji od roku 2008. Bez zásadních oprav ale fungují více než 100 let, a tomu odpovídá jejich technický stav. V současnosti je hra na nástroj již možná s určitými obtížemi. V roce 2011 jsem proto v rámci letní školy hry na varhany požádal svého učitele a zároveň varhaníka pana Václava Večeře, aby zdejší varhany osobně vyzkoušel a posoudil jejich stav a zvuk. Po zkoušce varhan mi doporučil nechat zpracovat jejich stavebně historický průzkum a následně návrh konceptu opravy nástroje či jeho generální rekonstrukce. To nastartovalo diskuzi o způsobu opravy a její hospodárnosti a účinnosti, o její efektivitě,“ uvedl Ivan Rozkošný louňovický varhaník a spoluzakladatel Spolku pro obnovu varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Louňovicích pod Blaníkem.

Z původního úmyslu prosté údržby varhan tak vznikl záměr uskutečnit širší šetření technického stavu nástroje, a proto bylo v této věci v letech 2011 až 2014 zahájeno jednání s arcidiecézním organologem panem Štěpánem Svobodou o provedení historického průzkumu a následného vypracování odborné zprávy, která by stav nástroje odborně a objektivně vyhodnotila a navrhla postupy oprav či rekonstrukce. Následně byly panem Štěpánem Svobodou vypracovány dvě zprávy, jedna zahrnující úvodní šetření a druhá podrobnější, která zároveň zvažovala a kalkulovala varianty možných řešení.

Výsledná zpráva pak navrhla možné postupy s odhady finančních nákladů. „Jen stručně uvedu výsledná finanční data pocházející z období 2011 až 2014, v cenách bez DPH. Náklady na prostou údržbu by v té době stály 100 až 150 tisíc korun, generální oprava varhanního nástroje včetně výměny motoru by byla za 550 tisíc korun. Přičemž projekt nového nástroje do repasované repliky barokní skříně, a to i podle počtu rejstříků, by stál mezi 1,9 až 2,7 miliony korun. To jsou však ceny z roku 2014, nyní je třeba počítat se značným navýšením,” řekla spoluzakladatelka spolku Marie Rozkošná.

Zdejší nástroj pochází z roku 1912 a byl realizován jako dobové úsporné a standardní řešení. Překračuje tak hranice své životnosti a hrozí, že bez zásadnějších oprav jednoho dne zcela utichne. Varianta prosté údržby i generální opravy stávajícího nástroje však neřeší jeho stav a využití nástroje z dlouhodobé perspektivy a podle úvahy členů spolku na obnovu varhan není hospodárná. Pořízení nástroje nového a kvalitního umožní jeho bohatší zvuk a poskytne možnost jeho plného využití nejen pro liturgické účely, ale také pro účely koncertní. „Z úcty a poděkování zdejšímu rodáku J. D. Zelenkovi si myslíme, že jsme to zdejší hudební tradici tak trochu dlužni, v dobrém slova smyslu. A považujeme to za příjemnou výzvu na tuto tradici navázat a zachovat ji generacím následujícím,” dodala Marie Rozkošná.

První organizační setkání ohledně tohoto záměru se konalo 20. ledna 2022 na zdejší faře, za přítomnosti zástupců obce a římskokatolické farnosti. Ustavující schůze spolku se pak uskutečnila 6. února 2022, kde bylo na základě získaných podkladů rozhodnuto postavit si za cíl kompletní obnovu nástroje. Legislativní proces založení spolku se trochu protáhl a podařilo se ho ukončit až za pomoci právního zástupce počátkem června. „Nyní jsme řádně zapsáni ve spolkovém rejstříku, máme již vše vyřízeno, můžeme oficiálně vystupovat, a tak i shánět nutné prostředky. Krátce funguje i náš transparentní účet, na kterém je nyní 12 600 korun,” doplnila Marie Rozkošná. Spolek bude mít v řádu pár dní i vlastní webové stránky, v tuto chvíli již funguje jejich facebookový účet.

Premiérovou benefiční akcí spolku byl koncert ve zdejším kostele 22. dubna, na němž se vybralo 6 550 korun. Vernisáž Výstavy krajinářské fotografie z Podblanicka, konaná 29. července, byla obdobně úspěšná. Při této akci lidé přispěli 6 303 korunami, které budou na konto teprve vloženy. Pro celkovou rekonstrukci varhan ale musí spolek stále ještě sehnat skoro 3,5 milionu korun. Částka je to vysoká, ale podle jiných sbírek není nereálná. Důležitým hybatelem jsou nejen drobní dárci, ale i sponzoři, kteří budou dozajista důležití i pro louňovický spolek. „Při hovorech s naším odborným garantem Štěpánem Svobodou, který má s podobnými projekty zkušenosti jsme zjišťovali, jak dlouho obdobné sbírky trvají. Různí se to, řádově o pár let, kdy zásadní je nadšení místních a také spolupráce se sponzory. Ale povětšinou se jedná i o dobu kolem deseti let. I my s takovým časovým rozmezím musíme počítat,” dokončila Marie Rozkošná.

A proto členové spolku nelení, a již nyní chtějí započít s plánováním konceptu na příští rok. Pro letošek mají akce naplánované. Aktuální výstava, která je k zhlédnutí na prostranství před louňovickým zámkem, bude přístupná pro veřejnost do pátku 23. září, tedy do Svatováclavských slavností. Na této tradičních akci dojde k benefiční aukci všech vystavených fotografií. Následně se spolek zúčastní obecní akce Louňovice pro dobrou věc, která bude tentokrát orientovaná právě na kostelní varhany. Poslední letošní událostí spolku bude vánoční koncert Rybova Česká mše vánoční ve zdejším kostele.

A jak mohou zájemci do sbírky na obnovu louňovických varhan přispět? V rámci aktuální výstavy krajinářských fotografií v Louňovicích pod Blaníkem je umístěn QR kód, přes který mohou lidé posílat své příspěvky přímo na transparentní účet.

Číslo transparentního účtu: 2802244612 / 2010
FB stránky spolku: Spolek pro obnovu louňovických varhan, z.s. #vesnice #lounovicepodblanikem #slavnost #lidé #kultura #umělecké #varhany #vernisáž #fotografie #výstava #sbírka

Period

Statistics

  • 67 photos
  • 0 likes

Settings

Report album

Photos and videos with comments

23% sleva k novému školnímu roku platí nejen na všechny fotoknihy, ale i na ostatní dárky z fotek. Slevový kód: Skola23 zadejte v objednávce.
S kódem: Skola23 Akce platí do 2. 10. 2023
Zjistit více
Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Vernisáž fotografické výstavy pro varhany v Louňovicích pod Blaníkem (29. 7. 2022)
Comments Add