Title

PULA HR 20-07

Description

Pula Arena název amfiteátru v Pulev Chorvatsku. Arena je jediným zbývajícím římským amfiteátrem, který má čtyři boční věže a všechny tři římské architektonické objednávky zcela zachovány. Byla postaven v roce 27 př. Vzácným příkladem mezi 200 dochovanými římskými amfiteátremi je také nejlépe dochovanou starověkou památkou v Chorvatsku.
Vnější stěna je postavena ve vápenci. Část s výhledem na moře se skládá ze tří podlaží, zatímco druhá část má pouze dva patra, protože amfiteátr byl postaven na svahu. Maximální výška vnější stěny je 29,40 m. První dvě patra mají každý 72 oblouků, zatímco v nejvyšším patře se skládá z 64 obdélníkových otvorů.

Aréna měla celkem 15 bran. Pod arénou podél hlavní osy byla postavena řada podzemních chodeb, ze kterých mohla být vypuštěna zvířata a bojovníci. Amfiteátr byl součástí okruhu gladiátorů.

Každá ze čtyř věží měla dvě cisterny naplněné voňavnou vodou, která přiváděla fontánu nebo mohla pokropit diváky. Amfiteátr mohl být pokryt velarií (velkými plachtami), které chrání diváky před sluncem nebo deštěm (o čemž svědčí vzácné stavební prvky).

Tento amfiteátr, díky své pozoruhodné ochraně, sloužil jako vynikající příklad pro studium starých stavebních technik.
Aréna byla postavena 27 r. před Kristem Jméno bylo odvozeno z písku, který od starověku pokrýval vnitřní prostor. Byl postaven za městskými hradbami podél Via Flavia, silnice z Puly do Aquileia a Říma.

Amfiteátr byl poprvé postaven ze dřeva za vlády Augusta (2–14 letopočtu). Za vlády císaře Claudiabyl nahrazen malým kamenným amfiteátrem . V roce 79 byla rozšířena tak, aby vyhovovala gladiátorským bojům vespasianů a měla být dokončena v roce 81 letočtech císařem Titem. To bylo potvrzeno objevem vespasovské mince ve sladu.

Svatý Germanus, o němž se málo ví, byl údajně mučen v amfiteátru kolem roku 290 a následně mučednickou smrtí mimo město na cestě do Nesactia. Legenda je apokryfní.

Amfiteátr zůstal v provozu až do 5.století. Až v roce 681 byl boj mezi odsouzenými, zejména těmi odsouzenými k smrti, a divokými zvířaty zakázán.
Ve středověku byl interiér arény využíván pro pastvu, příležitostné turnaje maltských rytířů a středověké veletrhy. V roce 1583 navrhl benátský senát demontáž arény a její přestavbu v Benátkách. Návrhy byly zamítnuty. Dnes je na druhé věži vidět náhrobní kámen oslavující nesouhlas benátské senátorky Gabriele Emo vůči plánu.

V roce 1709 byl z Pulské arény odebrán kámen pro belžské základy v pulské katedrále. To bylo naposledy, kdy byla aréna použita jako zdroj kamene.

Period

Statistics

  • 161 photos
  • 1 video
  • 3 likes

Settings

Report album
Advertisement
Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
PULA HR 20-07
Comments Add