Křižák pruhovaný

Název

Křižák pruhovaný

Popis

Samička křižáka pruhovaného umístnila svoji kolovou síť ve stéblech levandule. Tento druh z čeledi křižákovitých se k nám dostal někdy kolem roku 1990 ze středomoří a dnes se u nás vyskytuje běžně. Většinou pozorujeme jen samičku, která je pestře zbarvená asi 1,8 cm velká, zatím co samec je velký pouze 4-6 mm a není tak barevný. Oba je pohromadě možno vidět jen při páření.
Kolová síť velká v průměru asi 30 cm je utkaná z paprsčitých vláken a vyznačuje se svislým pruhem husté klikaté pavučiny tzv. stabilimentem. Pavouk se zdržuje uprostřed sítě, kterou rychle rozkmitá a tím naláká kořist. Tu pak omotá vláknem a pomocí jedu, který není člověku nebezpečný, usmrtí. Hlavní potravou křižáka pruhovaného jsou kobylky a jiný hmyz.
V červenci dochází k páření, bez pářícího vlákna, čímž se odlišují od ostatních křižáků. Samička pak po spáření samce většinou usmrtí a slouží ji jako potrava. V srpnu až září upřede samička kokony, kde naklade vajíčka. Po zimě se z kokonů vylíhnou malí křižáci pruhovaní.

Období

Statistiky

  • 12 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Křižák pruhovaný
Komentáře Přidat