30. 8. 2020 - Přejezd přes Litenčické vrchy a Hanou do Olomouce
Název
30. 8. 2020 - Přejezd přes Litenčické vrchy a Hanou do Olomouce
Popis
Na neděli jsem vložil do plánu akcí cyklistický přejezd z Hodonína do Olomouce, vedený tentokrát nikoliv podél Baťova kanálu a Moravy, ale přes Litenčické vrchy a Prostějov. Dopředu mi už někteří cyklisté avizovali, že budou o víkendu zaneprázdněni, nakonec jsme se na projížďku vydali pouze s Tondou Miklem, lépe řečeno sjeli jsme se na trase za Morkovicemi, jelikož Tonda se na odjezdu tradičně opozdil. Do Kyjova jsem postupoval klasicky po cyklostezce Mutěnka, poté po cyklostezce přes Bohuslavice a údolím Kyjovky kolem Haluzic do Snovídek a krátkým výšvihem přes kopec do Nesovic s pěkným pohledem při sjezdu do obce na místní zámek. Z Nesovic jsem pak začal stoupat do Litenčických vrchů, když jsem přejel přes Milonice a Uhřice do Nových Hvězdlic, odkud následoval přejezd na Zdravou Vodu po silničce lemované švestkovou alejí plnou krásných plodů, jež už někteří milovníci slivovice s chutí česali, a nahoru na hřeben na rozcestí na Úpalech, z něhož jsem přejel na rozcestí U Jelínka (449 m. n. m.), nejvýše položený bode na nedělní trase. Od zdejšího altánku jsem pak přejel přes hájovnu na Vanovsku na místo zvané U Jezírka s pěknou poutní kaplí a zvoničkou, odkud jsem polní cestou sjel na silnici od Vyškova, stočil se k východu a přes Pačlavice přejel do Morkovic, přičemž jsem se v obou obcích zastavil u zdejších zámků. Z Morkovic pak následoval přejezd po cyklostezce zbudované po bývalé trati, na spojce od Prasklic se ke mně připojil Tonda, a přejeli jsme přes Tištín do Nezamyslic a dále do Němčic nad Hanou, kde jsem před cestou plánoval zastávku na oběd v restauraci Zátiší a taky jsme tam po Tondově defektu těsně před Němčicemi skončili. Dali jsme si avizovaný výborný steak z prasete, přičemž za 200 g výborného masa bylo účtováno solidních 125 Kč. Po opravě defektu a dobrém jídle jsme konečně po změně větru pokračovali tryskem do Klenovic na Hané a dále po cyklostezce do Prostějova, kde jsme se zastavili na zmrzlinu v cukrárně Florida, prohlédli si kostel Povýšení svatého Kříže a poseděli chvíli na náměstí T. G. Masaryka. Na závěr nás čekal přejezd po cyklostezce a podél trati do Kostelce na Hané, z něhož jsme přes Čelechovice na Hané přejeli do Olšan u Prostějova, dále pak do Bystročic a odtud po cyklostezce č. 5 přes Nedvězí a Nemilany do Olomouce, kde jsme se v místní části Povel stavili na kofolu a teprve nato nás trochu zkropil déšť. Moc nám to však po docela slušném celodenním dusnu nevadilo, a tak jsme se ještě tradičně zastavili u sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí a u chrámu svatého Václava, než jsme si na olomouckém nádraží zaslouženě po 134 kilometrech připili budějovickou dvanáctkou.
Mapa: https://mapy.cz/s/pucunuvalo
Období
Statistiky
- 181 fotek
- 1 se líbí
Fototechnika
Samsung SM-A415FNastavení
Fotoknihy z vašich fotek
Vyberte si z předchystaných knih pro Vás nebo vytvořte zcela novou.
Pexeso z vašich fotek
Stačí vybrat jen 32 fotek. Ostatní za Vás uděláme my.