7.10.2022 30 let od mise UNPROFOR

Title

7.10.2022 30 let od mise UNPROFOR

Description

30 let od mise UNPROFOR

V pátek 7. října 2022 jsem se zúčastnil na dvoře Národního památníku na Vítkově slavnostního nástupu k 30. výročí zahájení mise UNPROFOR. Sešlo se nás 241 válečných veteránů a také jsme obdrželi pamětní odznaky.

Po 30 letech bylo obtížné poznat kamarády a bývalé spolubojovníky. Přeci jen už je to pár let a u většiny i pár kilo navíc. Zub času taktéž ukázal, jak umí být zvláštní. Nakonec pomohlo sestavení celku podle původních jednotek a rozproudila se debata. Tuto debatu utnul nácvik celého ceremoniálu.

Samotný nácvik ukázal, že mnozí již odvykli nástupům, což doložil i poslední povel „rozchod“. Při něm za normálních okolností voják vyšlápne celou nohou s dupnutím. Většina přítomných měla snahu reagovat správně, ale tělo to vidělo jinak a proto znělo mnoho „au“, „sakra“ a jiných podobných výrazů, směřujících k vlastním kloubům.

Nakonec ale všichni vydrželi až do konce. Nástup je ukázkou naší připravenosti i po letech. Posléze se uskutečnil krátký raut, diskuze s hosty a hlavně mezi sebou. Vítání bylo mnohdy vlažnější, o což bylo loučení vřelejší. Nerad bych opakoval, co již bylo napsáno na oficiálních stránkách a uvedeno v oficiálních pramenech (viz níže). Pro mě osobně to byl další krok směrem k novodobým veteránům a jejich připomenutí pro společnost.

Lidé vnímají veterány většinou jako ty z druhé světové války, avšak těch bohužel razantně ubývá. Nás novodobých naopak přibývá. Mnozí jsme prošli ne jednou, ale více misemi a operacemi a to jak mírovými, tak i bojovými. Mám za to, že je nás již kolem 16 000. Zhruba polovina z tohoto počtu aktivně slouží. Jsem rád, že jsem oživil některé kontakty a především si uvědomil, že jsem opravdu válečný veterán a to zatraceně hrdý válečný veterán. Doufám, že v budoucnu proběhnou podobné vzpomínkové akty pro všechny další mise a další veterány a připomenutí jejich nasazení. Dále viz https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/30-let-od-mise-unprofor--ministryne-ocenila-prislusniky-1--praporu--ktery-se-mise-ucastnil-239494/ a https://youtu.be/SQ1RRVPwXQE.

Pprap. v z. René Langr

Period

Statistics

  • 7 photos
  • 0 likes

Settings

Report album
Extra pro fanoušky rajčatových alb zde máme slevu na všechny dárky z fotek. Sleva 25 % platí po zadání speciálního kódu 👉 : RajceZenam
S kódem: RajceZenam Akce platí do 10. 3. 2024
Získat slevu

Create photo gifts

From albums and photos on Rajče or even from a computer disk; you can easily and quickly create various photo gifts for yourself or your friends.

Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
7.10.2022 30 let od mise UNPROFOR
Comments Add