Pavel Barták - Fránkův rozšířený prostor. Galerie Otakara Kubína Boskovice na Blanensku 14. 4. 2012

Title

Pavel Barták - Fránkův rozšířený prostor. Galerie Otakara Kubína Boskovice na Blanensku 14. 4. 2012

Description

„Vážení hosté, milí přátelé. Vítám Vás na vernisáži fotografií Pavla Bartáka s názvem Fránkův rozvířený prostor.“ Těmito slovy zahájil v sobotu 14. dubna malou slavnost před zaplněnou galerií její majitel pan Josef Bařinka. Na klavír nás bude doprovázet osmiletá Klára Francová. Zahraje skladby Johanna Sebastiana Bacha a Frédérica Chopina. Poté promluví architekt Radek Suchánek k vlastní výstavě a na závěr zazní opět klavírní skladby v podání Kláry Francové, laureátky letošní soutěže Amadeus ve své kategorii. Nebudu se ptát, kolik má roků, abychom z toho neměli komplexy,“ zašpásoval za všeobecného smíchu ještě pan Josef Bařinka.
Malá Klára podala opravdu obdivuhodný výkon odměněný bouřlivým potleskem. „Dámy a pánové, jsem rád že Vás mohu uvést na výstavu fotografií studenta Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec Pavla Bartáka,“ převzal slovní štafetu Ing. architekt Radek Suchánek Ph.D. „Tématem fotografického souboru je výstava promovaného pedagoga, boskovického rodáka architekta Zdeňka Fránka. Fránkova výstava v Domě umění Brno představovala především tvůrčí přístupy a metody, které autor ve své současné tvorbě užívá. Výstava byla koncipována do zcela konkrétního prostoru jako dialog s tímto prostorem, který je svým založením prostorem abstraktním. Na rozdíl od zcela konkrétních prostorových vizuálních Fránkových prezentací a instalací. Do tohoto prostorového dialogu vstupuje Pavel Barták - pozorovatel. Fotografie však nejsou dokumentem, ale svébytnou výtvarnou interpretací. Jak jste jistě postřehli, neustále opakuji dvě slova. Dialog a prostor. Jeden je iniciační a druhý interpretační. Bez jednoho není druhé. Je teď již na Vás, zdali do takového dialogu s fotografiemi Pavla Bartáka chcete vejít. Je to vstup do světa linií, ploch a prostoru – světa tichého. Příjemný zážitek,“ zakončil představení výstavy Ing. architekt Radek Suchánek Ph.D.
Poté se znovu rozezněl klavír pod hbitými prsty Kláry Francové, jež přednesla dvě malé etudy Klementa Slavického. Drobná dívenka měla takový aplaus, že musela zahrát ještě přídavek.
„Já si tedy dovolím otevřít tuto zajímavou prezentaci a zvu k její prohlídce. Fotografie jsou prodejní, ale až po skončení výstavy,“ dodal se smíchem na úplný závěr pan Josef Bařinka.
Od maminky malé Kláry jsem se pak dozvěděl, že dívenka si přála klavír už ke třetím narozeninám, od pěti let chodí do Základní umělecké školy Františka Jílka v Brně, kde má skvělou učitelku hudby. Doma cvičí na pianino asi hodinu denně. Celá rodina má k hudbě blízko, ale nikdo není tak výrazný talent jako Klára.
„Všechno je fotografované analogovou Minoltou na černobílý kinofilm Kodak, negativy jsem naskenoval a v počítači upravil pro tisk v ateliéru Paskal ze Zhoře u Mladé Vožice. Tisklo se na přírodní malířské plátno,“ popsal svou techniku autor výstavy Bc. Pavel Barták. „Počítač používám proto, aby se snímky daly tisknout na velké formáty. Například tento snímek je pohled z Perské věže, do ní se dalo vstoupit, pak uvnitř schodištěm vyšplhat nahoru na takovou rozhlednu, z ní jsem to fotografoval. Je to koberec dole a jeho odraz od materiálu věže. Nejedná se o žádný trik, je to reálný obraz. Snímky jsou pořízené v Domě umění na přelomu roku. Výstava architekta Zdeňka Fránka Útroby architektury tam byla k vidění do konce ledna 2012. Architekt Fránek je můj pedagog v Liberci. Měl výstavu i v Muzeu Boskovicka na sklonku léta 2011. Já jsem se v Galerii Otakara Kubína též již představil autorskou výstavou Reflexe v červnu roku 2008. Většinou fotím na barvu, toto je moje první černobílá výstava. Nejsem příliš technicky zdatný, je to moc chemie, proto si negativy nechám zhotovit ve fotolabu,“ usmál se mladý umělec. „Snažím se promlouvat výtvarným náhledem, někdy jsou snad moje práce dokonce srozumitelné široké veřejnosti.“
Výstava černobílých fotografií Bc. Pavla Bartáka potrvá v nádherných renesančních prostorách Galerie Otakara Kubína pod věží radnice na Masarykově náměstí v Boskovicích do 6. května 2012.
Více: http://www.pavelbartak.cz/
www.boskovice.cz

Period

Statistics

  • 51 photos
  • 0 likes

Categories and tags

Settings

Report album

Photos and videos with comments

PRODLOUŽENO: 28% sleva s Black Friday stále platí na všechny dárky z fotek. Neváhejte ji využít!
S kódem: BlackFriday2023 Akce platí do 11. 12. 2023
Zjistit více
Advertisement

Other albums by the author

Similar albums

Continue browsing

If you like the album…

Play slideshow Stop
TIPYou can also save changes by proceeding to the next photo or video and deleting them with the ESC key.
Add tags to your description (e.g. #wedding #travel) so more people will see the photo or video.
Pavel Barták - Fránkův rozšířený prostor. Galerie Otakara Kubína Boskovice na Blanensku 14. 4. 2012
Comments Add