Pálení čarodějnic 30.4.2015

Název

Pálení čarodějnic 30.4.2015

Popis

Počasí jako na objednávku se vydařilo,bylo sice chladněji, ale tak to na konci dubna má být. Jaro je tady a také oslavy příchodu jara. Hasiči Třebešice s podporou Obecního úřadu připravili příjemné setkání především dětí a rodičů u příležitosti pálení čarodějnic.Slet byl u multifunkčního hřiště, kde mělo stanoviště mobilní občerstven s obsluhou. Tradičnímu opékaní buřtů nebylo možné odolat. Samozřejmě byla pořádána i dětská diskotéka, sportovci se mohli prohánět po hřišti s míči. Zlatý hřeb bylo vyhlášení nejošklivější čarodějnice, dávejte si na ní pozor, jmenuje se DENISKA.
V podvečer jsme se společně odebrali na kopec k vodojemu. V čele průvodu byla nesena figura Morany - symbolu smrti. Na kopci jsme zapálili oheň, Morana byla upálena a pokračovali jsme v oslavě příchodu jara.
Akce se velmi vydařila, lidé se sešli,pobavili se a je potěšením vidět, jak se Třebešice rozrůstají o další a další malé čarodějnice a čaroděje.....:-)
Okénko do historie:
Pálení čarodějnic (také Noc čarodějnic, Filipojakubská noc, Valpuržina noc nebo Beltine) se odehrává v noci z 30. dubna na 1. května.Jedná se o velmi starý a dodnes živý lidový zvyk a zvláštní svátek. Tuto noc se lidé scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara. Na některých místech se staví májka.Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně pravděpodobně slavil o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice slétají na čarodějnický sabat, a skutečně je tato noc jedním z největších pohanských svátků. Lidé také věřili například v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla pravděpodobně oslava plodnosti.
Na ochranu před čarodějnicemi (původně před zlými duchy a démony obecně, čarodějnice jsou až výsledkem inkvizičních procesů) se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „pálení čarodějnic“. Zapalovala se smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Popel z těchto ohňů měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody. Někdy se rozhrnutým popelem vodil dobytek k zajištění plodnosti, jindy se přes oheň skákalo kvůli zajištění mládí a plodnosti.
Morana nebo též Morena je jméno figury vynášené při západoslovanském rituálu vynášení smrti, která je často považována za slovanskou bohyni smrti. Její jméno souvisí s praslovanskými výrazy mrěti a mor?, která odkazují na smrt,

Období

Statistiky

  • 126 fotek
  • 0 se líbí

Fototechnika

Canon PowerShot G15

Nastavení

Nahlásit album
V májové AKCI nyní máte fotoknihy s 25% a větší vyvolané fotky, vč. všech plakátů s 27% slevou. Neváhejte slevy využít. A nově nemusíte zadávat žádný kód. Slevu na produkty v akci získáte automaticky. Akce platí do 5. 5. 2024
Získat slevu
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Pálení čarodějnic 30.4.2015
Komentáře Přidat